Více

Je českotelevizní Internet teletextem nové doby? Nafta patří do kamen a ČT k čertu.

ČT

Nejlepší řešení je textové zpravodajství na webu veřejnoprávních médií neprovozovat, zapojil se ředitel iDnes.cz Jaroslav Kábele do debaty o koexistenci veřejnoprávních a soukromých médií v online prostředí. (mediář.cz) Podobné názory vůči Internetu ČT se momentálně objevují i od dalších vysoce postavených mediálních manažerů.

Jejich postoje sice chápu, argumentace má logiku. Ale dovolím si polemizovat (snad to nebude mít následky :) ). Prvně je zajímavé to, kdy tyto debaty bují. Je to v době, kdy ČT přichází neustále s novými a novými fíčurkami v oblasti audiovize a Internetu? Chysta se iVysílání na iPady, 4ka, 24ka uz tam jsou. ČT tuším jako první zcela jasně a cíleně začala používat YT, FB. Možná to až přehání, ale proč ne. Ostatní spí a Milan Fridrich ukazuje, že vzal svůj nový prostor v ČT pevně do rukou. A úspěšně.

Nebo je to v době, kdy opět přichází doba debat o výši koncesí? Komerčního ořezávání ČT?

Nebo je to čistě splín komerčních médií, že ČT začíná být na webu silná a nevyužívá tento prostor jen jako další distribuční kanál vedle kabelu, satelitu a terestriálu? Logiku argumentace Jaroslava Kábele má. Jenže proč se stejnou logikou vydavatelé novin (pod které většinou spadají i servery) nebrojili už proti například teletextu? To přeci z tohoto pohledu šlo taky za rámec „televize veřejné služby“… Jenže novinám to nekonkurovalo, takže němaproblema… teletext je přeci jen pro Miloše Zemana v jeho brlohu.

Stejně by tak šlo říci – proč ČT koprodukuje filmy do kin? To není televize. No protože to dělají televize všude na světě. Je to opět: marketing, výnosy, prostor pro vysílání.

Stejnou logikou lze poté postupně zbrojit i proti samotné televizi veřejné služby, vždyť konkuruje ostatním televizím. Spojení Internetu s televizí prostě nastává, což dokazuje i aktivita například Novy. Co vím, tak noviny vydávat nikdy nezamýšleli (asi nedostatek audiovizuálna, i když – kdysi Nova vydávala časopis, stejně tak ČT). Každý má svůj důvod, proč se nad Internetem ČT začne „vztekat“. Ale upřímně. Když by ČT na webu nedělala nic, tak by to bylo opět špatně. A řeči o ujíždějícím vlaku by byly na místě. ČT bude vždy všechno dělat špatně. Buď bude moc silná nebo slabá. Moc malá nebo velká. Moc zelená nebo oranžová. Málo ekonomická, moc ekonomická…

Aby se lidé v ČT opravdu báli cokoliv udělat…

A nakonec jeden odkaz: BBC

Malata
Malata (neregistrovaný) 88.102.19.---
11. 5. 2011 11:14 Nový

K čemu vůbec jsou univerzy či výzkumné ústavy?

K čemu vůbec jsou univerzy či výzkumné ústavy? Vždyť dobré nápady můžou rozvíjet těch několik málo velkých firem...

Slavek
Slavek (neregistrovaný) 194.213.198.---
13. 5. 2011 6:20 Nový

Ono tyhle dohady budou pořád

Ono tyhle dohady budou pořád. Jedna možnost je jasně vymezit obsah veřejnoprávní TV a ČT tlačit k tomu aby jinam nelezla a tuto službu poskytovala za rozumné náklady. Druhá možnost je vlastně současný stav, kdy ČT má příjmy víceméně dané a dodává za ně nějakou službu, u které často sama posuzuje jestli je veřejnoprávní a nebo ne + čas od času natáhne ruku pro zvýšení příspěvků a politici to buď odsouhlasí a nebo ne.

Samozřejmě jsou i jiné cesty, a těmi se teď nezabývám (kompletní zrušení, financování ze státního rozpočtu, definování rozsahu a zadávání komerčním broadcastrům, ...).

iDnesu a ostatním se nedivím, na druhou stranu - aspoň je na ně vyvíjený tlak ať se snaží.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+