Více

Jak je to s těmi ČT rozpočty, aneb dojmologie vládne světu

Zlevníme. Zlevníme výrobu. Ušetříme. Jde to? Je kde? Je jak? A s jakým výsledkem? Pře­dražená výroba je častým útočným nástrojem jak vůči ČT jako instituci, tak vůči lidem v ČT pracujících. Ale je tomu tak doopravdy? Opravdu ČT vyrábí nehospodárně a musí ušetřit?

V principu: jistěže jde ušetřit. Jde všechno, ale všechno také něco stojí. Matematika je krásně jednoduchá, což v tomto případě platí mnohonásobně. A pro matematiku, porovnávání a počítání, je největším nepřítelem DOJMOLOGIE. Tj. názor jedince, že ví, když neví. Spíš má dojem. Fakta nezná. Znám několik profesionálů, kteří přešli ať už z Primy či Novy do ČT. Šli s tím, že na Kavkách se rozhazuje, že tam jsou královské rozpočty, že to bude paráda s tím pracovat a ještě ušetří. Bude pochválen. Omyl je pravdou… všichni se vždy divili…

Ušetřit? Kde?

Asi si teď nabíhám na vidle, ale což. Nebudu říkat konkrétní částky (to nemohu), ale můžu říkat řády (jistě, taky mohou být moje čísla vymyšlená…). Čísla vycházejí ze znalosti trhu. Jasný zdroj nemají, tudíž: můžete mi věřit nebo taky ne…

Tedy:

Magazín. Méně náročný.

Nova – cca 250.000 / díl
Prima – cca 250.000 / díl
ČT – 100–150.000 / díl

Docu-reality, Docu-soap atd.

Nova – cca 1 mil / díl
Prima – 500 – 700.000 / díl
ČT – cca 300.000 / díl

Dokument

Nova – nevyrábí
Prima – nevyrábí
ČT – 350–700.000

Zábava – standardní – víkendové (ne silvestry, eventy (Miss atd))

Nova – cca 1,5 mil / díl
Prima – 700–1mil / díl
ČT – 700–1mil / díl

Dramatika – „jednoduchý“ seriál

Nova – nevyrábí
Prima – cca 700.000 / díl
ČT – cca 1,5 mil / díl

Dramatika – „nekonečný“ seriál

Nova – 750–1,4 mil / díl
Prima – 1–1,2 mi / díl
ČT – nevyrábí

Dramatika – sitcom

Nova – cca 2,5 mil / díl
Prima -
ČT –

Dramatika – výpravný seriál

Nova – 3–11 mil. / díl
Prima – nevyrábí
ČT – 3–9 mil. / díl

Dramatika – film

Nova – cca 5 mil (Soukromé pasti)
ČT – 4–8 mil

Poznámka: čisla jsou v řádech a přibližné, zprůměrovaná

Zdroj: vlastní znalost, informace z trhu

Nějak nevidím ty mamutí rozpočty. Naopak. To, čeho ČT vyrábí nejvíce, co se týká objemu i poměru k vysílání – tj. magazínů (všechny možné druhy – od hobby přes křesťanské po menšiny) mají často rozpočet i pod 150.000 na díl, což už je velmi na hranici vyrobitelnosti. Často také dochází ke srovnávání nesrovnatelného. Například u dramatiky – ČT pracuje a vyrábí jiným systémem a v jiném objemu než např. Nova. Nelze například u filmu srovnávat průměr TV filmů Novy (například SP) a ČT. Soukromé pasti (CSFD 66%) byl jistě zajímavý projekt, ale byl jeden. Nebyl dobový atd. Těžko lze srovnávat s též úspěšnými filmy ČT: například Operace Silver A (CSFD: 82%). Náklady jsou nepoměrné.

Nechci samozřejmě tvrdit, že nelze ušetřit. Lze. ČT občas vlastní tvorbu, kterou vyrábí kompetně interně nedělá zrovna optimalizovaně (hlavně s oheldem na výsledek samotný). Ale u takové instituce se není zas čemu divit. (Zrušit odbory?). Ale v instituci veřejné služby je sprváně, když některé formáty jsou vyrobeny pořádně, tj. mají rozpočet. Řeší někdo, že TOPGear v BBC má rozpočet na díl kolem milionu liber? A ještě ke všemu je to komerční pořad! Respektive má komerční úspěch! (dosahuje s prodejem sledovanosti cca 100 mil. diváků) Není úspěšný právě proto, že nehledí moc na rozpočet?

A? Kde je problem?

Mnohem problematičtější jsou nepoměry rozpočtů v rámci celé ČT. Tj. podobný formát vyráběný s rozdílnými rozpočty a velké nůžky mezi rozpočty na dramatiku a formáty typu magazínu či docu-reality. Nova má vždy na každý typ formátu relativně ideálně postavený rozpočet v poměru cena/výkon. Pokud pořad toto nesplní vůbec takový formát nevyrábí.

Problémem tedy je, že ČT nevyrábí draze, naopak. Vyrábí často až moc levně. Tlak na rozpočet je největší ze všech televizí. V poměru vyrobených hodin vlastní tvorby a ceny za minutu je nejlevnější. Otázkou je, jestli je to správně. Pak tedy přichází otázka další: je správnější: méně vlastní tvorby za lepší podmínky (dnes jsou některé opravdu na hranici realizovatelnosti, mnohdy i za ní), nebo spousta levného obsahu, ale často tedy bezobsažného.

Je méně někdy více? Je lepší mít 2, 3, 4 nebo 5 kanálů?

1983
1983 (neregistrovaný) 78.102.144.---
16. 10. 2011 17:57 Nový

PRO 2...zpravodajství ČT používá rozsah, počty lidí / 2

PRO 2...zpravodajství ČT používá rozsah, počty lidí / 2-3/ ve štábu stejně , jako komerční stanice PRIMA a NOVA. Pro upřesnění ČT na kanále ČT 24 vysílá cca 18 Live zpravodajství, což klade poněkud jiné podmínky na vstup primárního materialu pro vysílání a výrobu.

1983
1983 (neregistrovaný) 78.102.144.---
16. 10. 2011 17:52 Nový

PRO 1

PRO 1 ..... ČT - zpravodajství, přenosy pomocí tzv batohu samozřejmě používá a to již od jara 2010. A jen pro Vaší informovanost, touto technologii se nedá pracovat ve všech lokalitách ČR a samozřejmě né za každých podmínek a rozhodně se nejedná o zařízení, jenž by bylo schopno nahradit přenosový či satelitní - DSNG vůz.

1983
1983 (neregistrovaný) 78.102.144.---
16. 10. 2011 17:40 Nový

Dovolil bych si pro některé diskutujicí doplnit respektive

Dovolil bych si pro některé diskutujicí doplnit respektive poskytnout následujicí informace ohledně zpravodajství ČT
Zpravodajství ČT zásadně pracuje s následujicím typem štábů.

složení krajskýc štábů - redaktor + kameraman zastávajicí i pozici technika a řidiče.

aktualitní štáby Praha - redaktor + kameraman + technik zastávající pozici osvětlovače a řidiče. Na méně náročné natáčení je nasazován štáb dvoučlený a to v kombinaci dle potřeby a okolností natáčení.

Zahraniční štáby redaktor + kameraman.
K povinnostem štábů patří i střih a práce s NLE.

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 213.192.3.---
7. 10. 2011 16:05 Nový

Kdyby radši vítězila kvalita před kvantitou

Kdyby radši vítězila kvalita před kvantitou .. bylo by myslím daleko lépe.

Tonda
Tonda (neregistrovaný) 90.176.185.---
8. 10. 2011 9:07 Nový

Když s tou kvalitou, to je těžké !

Když s tou kvalitou, to je těžké ! Někomu se líbí to, jinému zase ono a aby byla televize universálně kvalitní prostě nejde !

koukal
koukal (neregistrovaný) 94.230.147.---
3. 10. 2011 7:50 Nový

Problém rozpočtu ČT je, že ceny které uvádíte - jsou vesměs tzv

Problém rozpočtu ČT je, že ceny které uvádíte - jsou vesměs tzv. externí náklady. K nim nutno přičíst tzv. "interní náklady" - to je cena zaměstnanců, služeb, výkonů ČT. Jsou to na jedno stranu "nepočítané" peníze, na druhou rázem dělají rozpočty proti Vámi uváděným klidně i dvojnásobné. A skutečné pracovní výkony zaměstnanců na daném pořadu? Často jen formálně administrativní, ale platy mají v regulérních, "externích" bankovkách.

Vojtěch Frič
Vojtěch Frič (neregistrovaný) 94.230.152.---
3. 10. 2011 9:04 Nový

Vezmu to postupne:

Vezmu to postupne:

- o zpravodajstvi jsem nepsal.. to je jina kategorie a myslim si, ze byt do nej vzdy budou vsichni tepat, tak 24ka a zpravodajstvi je vyrabeno dobre a efektivne

- ja prave pisi o tom, ze problemem je, ze v CT jsou nektere veci velmi nevyvazene - i co se tyka rozpoctu. I ted jsou porady, ktere jezdi v nesmyslne velkem stabu. Ale casto uz je to zavedeny pocit, ze CT jezdi v hodne lidech. Publicistika treba uz davno jezdila v mensim poctu nez na Nove (v Ocich jezdivavali i produkcni napriklad). Ale jinak stale jsou pripady, kdy CT nasazuje nesmyslne mnoho lidi do stabu. Jedna se vsak o vyrobu, ktera je komplet vyrabena interne, externi firmy vyrabeji casto optimalizovaneji

- ANo, naklady mnou uvadene jsou externi, cash naklad. Take uvadim ty naklady, ktere CT utrati, je-li porad vyraben externimi producenty. Pak jsou jejich interni naklady relativne nizke (titulky, produkce, prepisy), dlae pak se jedna o jejich vlastni transfer internich prostredku, dle toho, ze nejake centrum vyrabi to a to. Nutno ale podotknout, ze i na nove jsou interni naklady. A tez ne uplne male. Celkove tomu tak opravdu je, ze Nova vyrabi draz, CT nejlevneji, Prima je nekde uprostred. Problem je, ze CT by nemela vyrabet nejlevneji. Casto nektere dobre formaty jsou hazeny pod stul prave proto, ze na nej nejsou penize. Moderni foramty stoji penize - at uz vyrobni nebo je potreba kupovat licenci od licensoru. V CT se investuje do licenci jen u blockbusteru typu StarDance. Ale neni to chyba tech lidi!!! Proste na to nemaji prostredky. V prime acces, ci pozdejsi primetime nema licensovane poradu defacto vubec. Setri i na akvizici atd. Proste tomu tak je, staci se kouknout na fakta.

Václav
Václav (neregistrovaný) 85.70.6.---
2. 10. 2011 19:08 Nový

Dovoluji si souhlasit s C7

Dovoluji si souhlasit s C7. Znám několik žánrově srovnatelných pořadů na Nově/Primě na jedné straně a ČT na druhé straně. A komerční stanice prostě pracují efektivněji: méně lidí, více práce, delší směny. Zároveň vidím v ČT naprosto neefektivní nakládání s kapacitami (např. nutnost pronajmout střižnu externě, protože interní stižny přes den zaberou natahovači, kteří v každé jiné normální televizi zásadně pracují v noci, aby neblokovali střižnu pro skutečnou práci). Na druhou stranu souhlasím s Vojtěchem, že nějaké zásadní překvapení typu "vše bylo předraženo dvojnásobně" se konat nebude.

C7
C7 (neregistrovaný) 212.96.164.---
2. 10. 2011 8:52 Nový

Pracuji ve firmě, která je čas od času zajímavá pro média

Pracuji ve firmě, která je čas od času zajímavá pro média. Když přijedou ti "oškliviví soukromníci" z Novy nebo Primy, tak jsou tak maximálně 4, když přijede odborářská ČT, tak by potřebovali autobus!!!!!!!!

David Racz
David Racz (neregistrovaný) 90.182.142.---
30. 9. 2011 12:59 Nový

I kdyz pan Dvorak slibuje paty kanal cca do roka

I kdyz pan Dvorak slibuje paty kanal cca do roka, osobne takovy optimista nejsem a vidim to naopak ve zredukovani stavu na dva/mozna tri verejnopravni kanaly. Vzdyt se staci zanorit do nternetu nebo do novin a clovek hned pochopi, do jako ekonomicke slamastiky/hlavne v Evrope/ se ritime.

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 213.192.3.---
30. 9. 2011 11:55 Nový

No, ty batohy teda mimochodem žádná sláva

No, ty batohy teda mimochodem žádná sláva ... výpadky a problémy to má v komunikaci každou chvíli.

TVwomen
TVwomen (neregistrovaný) 85.132.159.---
30. 9. 2011 8:52 Nový

Zapomněl jste také na zpravodajství a to je v ČT velká černá díra

Zapomněl jste také na zpravodajství a to je v ČT velká černá díra. Není to tak dávno, co na natáčení reportáže jezdil nejméně tříčlený štáb, přestože komerční televize řadu let jezdí naprosto běžně v sestavě redaktor-kameraman a když vidím, jaké banality pouští do éteru přes živé a drahé vstupy, tak si říkám proč třeba ještě nenajeli na levnější batohy, které používá Nova i Prima a které bez problému nahradí přenosák...tady by se určitě ušetřit dalo!!

Malata
Malata (neregistrovaný) 193.245.34.---
30. 9. 2011 9:28 Nový

O tom je přece tenhle článek

O tom je přece tenhle článek. Má se ČT dělat kvalitní zpravodaství ve více lidech nebo se přizpůsobit, dělat zpravodajství levně ve dvou lidech, a budou z toho podobné blitky jako na Nově/Primě?

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+