Více

Česká televize: A co děti, maj se na co koukat? ČT3 jako nezávislý kanál...

Myšlenka kanálu ČT3 by mohla být pěkným počátkem zcela nového, jiného kanálu. Kanálu, který by se ve výsledku zcela odpojil od stávající struktury ČT. Jak na to?

Večerníček – udělejte dětem pápá

Jedna z prvních vln nevole, kterou zažil nový tým ve vedení České televize, byla vypuštěna díky Večerníčku. Jeho přesunutí do stejného času v rámci delšího dětského pásma na ČT2 je vykládáno jako jasná večerníčko-vražda. Jde spíš ale o záchranu, Večerníček je už totiž delší dobu mrtvý muž. Jeho obhájci v tradičním čase a na tradičním kanále jsou dle mého často ti, co se na něj nedívají, případně vůbec nemají televizi. Celé to ukazuje spíš sílu brandu, kterou ten kluk s čepicí má. A silný nostalgický vztah k němu, napříč generacemi (něco jako Sazka). Kauza Večerníček jasně ukazuje, že odpovědní manageři nepotřebují mít pouze koule na to dělat ostřejší tahy, ale taky silného šéfa, který podpoří. Což si nejsem jist, že vždy v ČT platilo. Teď už bude záležet na tom, jestli postavené pásmo na ČT2 uspěje, respektive jak bude nastavené hodnocení úspěchu či neúspěchu. A horší to pro Večerníčka být, myslím, už nemůže. Kdo chce, ten si najde. A většině křiklounům to bude stejně vlastně jedno.

Číslo 3, jako třetí v řadě

ČT by samozřejmě měla sama definovat, jak se dětem chce či nechce věnovat. Tuším, že tyto úvahy nastaly už dříve, než se zrodila idea nového kanálu přímo pro děti. Úvaha je to sice logická, ale celý jeden kanál pro tuto komplikovanou cílovku už je oříšek. Děti, potažmo mládežníci jsou těžké pubklikum. A dnes už mnohem náročnější než dřív. Logicky chtějí to nejnovější. Žádný archiv, pěkně to co letí, je cool. Nebere si servítky. Ale bez archivu to nepůjde…

A logicky to, co je dražší – akvizice současných seriálů (částěčně programing PrimyCOOL), moderní vlastní tvorba zaměřená na klipovitou postprodukčně formální tvorbu apod. Ruku v ruce s rozumným obsahem. Jedna z nejtěžších disciplín. Namíchat archívy, současnou akvizici a moderní vlastní tvorbu je alchymie a je potřeba experimentovat. A taky se občas mýlit.

Jsem zvědavý, jak se s tím v ČT vypořádají. Co přesně bude znamenta dětský kanál, jaká cílovka to vlatně bude. Co bude stát vyčištění dětských pořadů a pásem z ČT1 a pak následný programing celého nového kanálu. A opět – jak bude nadefinován úspěch či neúspěch. Jak se zapojí Internet – FB, TW a další možnosti. Jestli jednotlivé postavy z pořadů a seriálů budou mít svůj vlastní život v kyber prostoru tak, jak to známe z venku.

Ale jak?

Jak tedy může „dětský“ kanál vypadat? Už ono „dětský“ je dle mého zavádějící. Co to je? Jistěže část dne zaplní tvorba dětská, posléze pro adolescenty a nakonec pro mladé (ať už dočasně nebo věčně). Což neznamená, že se tyto pásma mají střídat tak jak jsem je vyjmenoval. Logické střídaní dle denního rytmu, jak dětí tak celé rodiny, vyjde jistě z jasných dat. V tom bych neviděl problém.

Pro děti je dneska nabídka relativně široká (což také Večerníčka postupně zabíjelo) a rozhodně ji nelze zužovat pouze na japonské animáče. Nabídky kabelovek se docela rozumně doplňují a musím konstatovat, že občas se nenudí i rodič, který s dítkem sdílí sledování Tydlidýtů či Sezamu aj. Jsou animáče i z Evropy. Jsou animáče z celého světa a jsou buď skvělé, dobré, průměrné, blbé, ještě blbější a nejdebilnější­. Myslím, že výběr akvizice nemusí být zas tak složitý, byť ne jednoduchý. Co ale vlastní tvorba?

Problém vidím v nadefinování jednotlivých „segmentů“ v cílovce „děti“, respektive 4–14 (byť zásah CT3 může být klidně (0)4–35). A také ve znalosti dětí. Ono, děti jsou stále děti. Jsem přesvědčen, že počítač definitivně TV zválcovat nemůže, pominuli formu šíření (Internet jako distribuční kanál pro TV bude hrát silnější roli). Děti jsou stejné,  ale nároky jsou jiné než byly. Mezi dětmi předškolního věku dnes a před 15 lety není tak propastný rozdíl jako u dnešních 12ti a více letých. Takže Kouzelná školka je relativně funkční, pro tento „segment“ ČT dle mého tvořit umí (pro nejmenšího diváka). Kde to je horsí je 8–14, 12–20 a 15–35. Nemůžu se totiž vždy zbavit dojmu, že česká tvorba mířená na tyto cílovky je prostě kostrbatá. Jazyk nepřirozený, forma těžkopádná, celkově prostě oldskůl jako prase.

Pokavad budování vztahu ke značce, tedy k ČT, je jedním ze záměrů ČT3, nemůže tento kanál působit lacině. Musí mít jasně vyváženou tradiční (archiv) a soudobou tvorbu a je to běh na hodně dlouhou trať. A diváci musí o formátech vědět. Priorit nesmí být tolik jak je u ČT zvykem. Self promotion musí být jasnější, přímočarejší, kreativnější. A hlavně kanál potřebuje marketing, neříkám jaký, protože potřebuje hlavně nějaký. Stejně tak jako celá ČT. Self, self, self, marketing, self, marketing, self, self.

Hlavním krédem ale musí být: „kdo se bojí, sere v síni“. Obsah musí mít vizi, tvář, jasnou cestu, byť dlážděnou experimenty a případnými nezdary. Nejhorší je, když je obsah takový neslaný nemastný – ani hovno ani fík…

A kam se můžeme s ČT3 dostat…

Zajímavou cestou (respektive cílem na dlouhé cestě) by pak mohla být absolutní nezávislost kanálu ČT3, kanálu pro mladé. Vybrat mladý management, kreativní a odvážný. Dát mu finanční a výrobní nezávislost z velké části postavený na dodávání obsahu externími producenty, kteří musejí přijít vždy s něčím jiným, aby se prosadili. Mají větší prostor k zahraničním koprodukcím apod.
Tento kanál by pak mohl mít vlastní akvizici, vývoj, výrobu, self promotion a grafické oddělení. Měl by prostor a náladu dělat formáty jinak, experimentovat. Nasazovat do vysílání kratší série (opět praxe z VB, 6 dílné série jsou časté). Ideálně by tým televizel seděl mimo vše v ČT. Mimo budovu, mimo klasické válčení uvnitř televize. Vedení kanálu by spadalo přímo pod GŘ (případně šéfa programových okruhů) respektive pod RČT. Což neznamená anarchii. Prostor by jistě byl i pro nějaký ten poradní orgán starších… Takový kanál by měl tah na bránu, podobně jako za poslední rok Nová média ČT.

Kdybychom v těchto úvahách šli ještě dál, bylo by to podobné, jako když v roce 1982 vznikl kanál Channel 4 (posléze vznik dalších kanálu pod Channel 4 – například digitální E4) ve Velké Británii. Možnost změnit statut TV tak, aby mohla být financována i z jiných zdrojů než jsou veřejné peníze asi není na pořadu dne. Ale v dlouhodobém horizontu tento systém prostě vůbec není pitomina. Po letech by tak vznikla vnitřní konkurence v rámci veřejné služby. Toto celkové portfolio kanálů by se doplňovalo a bralo by diváky komerčním televizím.

logo Channel 4

Takový kanál by hlavně zprvu mohl fungovat i jako jakýsi inkubátor pro mladé talenty a producenty. Podobně se u nás například v rádiích chová rádiový dům Lagardére. Například dřívější stanice RadioInfoDJ fungovalo jako trenažér pro moderátory a zprávaře, kteří měli prostor přes Bonton nastoupit do největší ligy: Evropy 2 a Frekvence 1. Je to podobné jako s fotbalem. Od dětského přes mládežnický pěkné Béčko a posléze Áčko. Ono totiž proklamace typu: budem spolupracovat se školami zní sice krásně, ale v praxi to nefunguje. Lidi ze škol je potřeba naučit realitu praxe, jediné co nenaučíte je talent. A nový přístup by mohl dát šanci novým, repektive jiným, lidem. Talenty je potřeba hledat, mít na to prostor.

Ono ostatně vznik právě Channel 4 byl podobný. Vznikla tak řada zajímavých a moderních formátů či seriálů typu ITCrowd, Black Books, Desmonds, Jamie Olivier show, 10 Years Younger, Come Dine With Me, How to Look Good Naked, Wife Swap, You Are What You Eat, Ramsay's Kitchen Nightmares, spousty populárních vědeckých dokumentů a podobně: více zde

E4 pak přišlo například s pořady jako Shameless, Hollyoaks, Skins, The Inbetweeners nebo skvělé Misfits.

Tyto příklady formátů z CH4 by samozřejmě ne všechny patřily na ČT3. Velká část spíše na obrozenou ČT1. Chci tím jen ilustorvat to, že se prostě na ostrovech nebáli. Když máte odvahu a v zádech důvěru silného šéfa a podporu ať už rady či boardu, tak teprve potom lze dělat změny. A změny, které budou vidět a nakonec se zúročí. Protože cokoliv v ČT udělají bude vždycky vnímáno špatně. Nechat Večerníček tam kde je znamená být zkostnatělý, nemohoucí. Měnit znamená bořit tradice a být za vola. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. A udělat něco s ČT je v první vlně na 3–5 let práce. Ne 100 dní. Ale aspoň 1000 dní… Uvidíme…

Gravidní vlk
Gravidní vlk (neregistrovaný) 82.145.211.---
13. 12. 2011 18:14 Nový

Parchanti nepotřebují čumět na televizi

Parchanti nepotřebují čumět na televizi. Parchanti potřebují řezat, řezat a řezat, aby z nich nevyrostla pakáž, která nás potom bude chtít přesvědčit, že je potřeba další dětský televizní kanál.

Vojtěch Frič
Vojtěch Frič (neregistrovaný) 217.30.65.---
7. 12. 2011 20:41 Nový

Koukam, že to v ČT opravdu nemají jednoduché

Koukam, že to v ČT opravdu nemají jednoduché... :) co člověk to názor a všichni koncesionáři... takže to je "jejich" televize.

Jinak můj článek je v principu o něčem jiném. Že je možné vystavět kanál jako platformu, který prostě půjde postavit a programovat od podlahy. Že bude protor nebát se dělat jakýkoliv formát. Viz CH4.

fílla
fílla (neregistrovaný) 62.240.183.---
9. 12. 2011 12:38 Nový

ČT3 by se hodilo protože

ČT3 by se hodilo protože, ČT1 už má na svém programu tolik pohádek např.večerníček, planeta YO, kouzelná školka... a navíc na digitálním vysílání nevysílá žádný dětský program jen Prima COOL který vysílá jen pro děti od 12 let.

Emerson
Emerson (neregistrovaný) 93.99.138.---
29. 11. 2011 11:43 Nový

Konečně mně, zdá se někdo pochopil

Konečně mně, zdá se někdo pochopil. Tady všichni jásají nad tím, jak ČT porazí jakousi Novu a přiblíží se nějaké Primě. Ale vždyť to přece není vůbec její účel. To když se Prima bude stavět na hlavu, tak to ČT bude dělat po ní ? Když chci dnes pořádný dokument, tak musím na ARD, protože ČT už zapomněla, co to je. Vždyť to opravdu patří na PRVNÍ PROGRAM. A bylo to tam !!!! První program není od toho aby točil seriály. Už označení všeobecný, znamená všeobecný. Zopakujte to někdo tomu Dvořákovi, kdyby nevěděl, co to slovo znamená. To neznamená filmový nebo zábavový. To znamená všeobecný.

buko1
buko1 (neregistrovaný) 85.237.224.---
29. 11. 2011 11:25 Nový

emerson

emerson: kedy to majú vysielať animované filmy? Dovolím si Vás citovať:"A pokud dětské vysílání s kreslenými filmy, tak zcela jednoznačně dopoledne". Ak som to správne pochopil, tak ide o čas medzi cca 06:00 - 12:00 hod. Neviem ako v česku, ale v SR sú v tomto čase deti (drvivá väčšina) vo veku od cca 3 rokov do 15 rokov v jasliach / škôlke / škole. A pochybujem že sa tam venujú sledovaniu TV.

david tomek
david tomek (neregistrovaný) 212.80.83.---
29. 11. 2011 11:32 Nový

Osobně se mi vůbec nelíbí souboj České televize s Novou a Primou

Osobně se mi vůbec nelíbí souboj České televize s Novou a Primou v původních seriálech. Dříve měli seriály ČT poměrně vysokou úroveň, ale jak se Česká televize začala účastnit tohoto seriálového mače a produkovala stále více těchto seriálu, které nasazovala proti konkurenci, tak jejich kvalit sestupně rychlým tempem ubylo. V současné situaci bych radši uvítal (jak zmiňuje pisatel Emerson) zařazení dokumentů (např 2x týdně) než těchto národních zhovadilostí od 20.hodiny. Dobrodružství kriminalistiky je bezesporu výborný seriál, ale přeci jen 20 let uplynulo od jeho natočení, (hodí se tedy spíše mimo prime-time) ale rozhodně ho uvítám v tomto čase radši než spoustu doposud vysílaných pořadů. (např. Kolo plné hvězd, Pitaval, Vyprávěj atd.)

david tomek
david tomek (neregistrovaný) 212.80.83.---
29. 11. 2011 11:19 Nový

Vpomínám si, že na úplném začátku se Černé Ovce jmenovali

Vpomínám si, že na úplném začátku se Černé Ovce jmenovali: Černé ovce, sem tam bílá a v té době se ještě vysílala Klekánice (podobný formát, jen z Ostravského studia). Přižnám se, že proti atratktivním dokumentům na jedničce bych osobně vůbec nic neměl, ale na druhou stranu, počkám jak bude vypadat nové schéma a pokud se v něm člověk bude orientovat (v což doufám), tak je mi osobně jedno, zda bude určitý pořad na jedničce nebo dvojce. Pokud s tím samozřejmě za krátkou dobu nebude zase někdo šachovat.

Emerson
Emerson (neregistrovaný) 93.99.138.---
29. 11. 2011 10:58 Nový

To už mi jde lépe dohromady zcela jiná kombinace

To už mi jde lépe dohromady zcela jiná kombinace. Od časného rána děti až někam k polednímu. To znamená přesunout tam všechny dětské pořady. A ne něco a ještě tak nesmyslně pozdě. Ale především tam chytit ráno a dopoledne. Potom hudební vystoupení, tedy celkem plynule od opravdu mimin ráno, to zvedat až k puberťákům, tedy teenedři by už mohli být kolem té 17 a 18 hodiny a z toho postupně přes různá vystoupení a koncerty přejít až k filmovému klubu. Tedy směs dětské až k dospělákům v pozdní večer a noci. Ale už od té zhruba 17 hodiny kulturně, Tedy vystoupení umělců atd. atd. A naopak dokumenty a cestopisy a tohle vše do hlavního času na ČT1. Stejně nemají co vysílat. Z toho, co tam ten kecal Fridrich vyjmenoval, že tam bude tak dobrá jediná věc a to Dobrodružství kriminalistiky, jinak jsou to samé kraviny. A Dobrodružství kriminalistiky je sice výborné, ale pro změnu už ho celé dávali minimálně 4x jestli ne vícekrát, takže to už je jak Mrazík. Takže kvalitní dokumenty zcela jednoznačně na kanál ČT1, jako to má třeba ARD a běžné kvalitní stanice. ČT1 přece vždy dokumenty vysílala a nevím který psychopat se je rozhodl naprosto nesmyslně nastrkat na dvojku. Takže dokumenty, tam, kam patří, tedy zpět na první kanál. A operovat tam s Černými ovcemi jako nějakou stálicí s kterou nelze hýbat, to už je naprostý úpadek. To je naopak pitomina, která korzovala po ČT a nikdo nevěděl co s tím a pokud vím, mělo to i časy kolem 22 hodiny, kam to taky patří. Tedy někam před půlnoc po dokumentech a filmech. Že se jim na to náhodou někdo dívá v tom čase, kdy to tam mají, že čeká na nějaký další program, to není vůbec důvod k tomu aby to tam takto strašilo. A už vůbec ne k vyjádřením, že s tím strašákem nelze hýbat.

david tomek
david tomek (neregistrovaný) 212.80.83.---
29. 11. 2011 10:23 Nový

Pokud bude ČT2 kombinací dokumentů, filmových klubů

Pokud bude ČT2 kombinací dokumentů, filmových klubů, hudebních vystoupení, budu spokojen. Koncesionářské poplatky přeci platíme všichni. Nevím proč by měla být dvojka výhradně kulturním kanálem. Pochopitelně, že by měla určitým dílem splňovat kulturní náplň, ale myslím si, že v minulosti ji bylo až přes příliš. Radši budu za zajímavé cestopisy, historické dokumenty atd. nežli každodenní nudné pořady o malířích, sochařích, básnících a jiných intelektuálech. Stále častějším zařazováním dokumentů, kvalitních filmů a hudebních pořadů u mě bude ČT2 stoupat.

Emerson
Emerson (neregistrovaný) 93.99.138.---
29. 11. 2011 8:47 Nový

Jenže to oni právě nyní dělají, že slučují ČT2 s ČT1

Jenže to oni právě nyní dělají, že slučují ČT2 s ČT1. Respektive neuvěřitelným způsobem devastují kulturní kanál ĆT2 a mění ho z části na doku kanál a ještě k tomu z části na dětský kanál. Vyrábí z něj tedy kočkopsa, tedy v podstatě nepřehledný všeobecný kanál ČT 1/2. To oni dělají. Nazvěme to pravý jménem. A aby jo, ale byla legrace, nepřesouvají tam zcela všechny dětské programy, ale jen některé, takže to v podstatě rozdrobují a vytváří chaos a bordel. V podstatě mohou mít dětský kanál, ale na satelitu a v kabelovkách. Rozhodně ho nemohou mít v mux 1. Za poničení už takto mizerného bitráte to prostě nestojí. Mohou si ho dát do mux 3 klidně. Tam se vejde. Tam si mohou udělat i zvlášt doku a pak by zmizela ta jejich nesmyslná zplácanina kultura/doku/děti v jednom. Ovšem oni nechtějí do mux3. Ale do mux1 se to prostě jako samostatné kanály nedá nervat. To je nevýhoda DVB-T. A nebo by museli celý mux1 dát do mpeg4, což by pochopitelně šlo. Ano tímto způsobem by tam po té mohli mít třeba 7 nebo 8 svých vlastních kanálů. To by bylo řešení. Převést mux1 na mpeg4 anebo tedy počkat na DVB-T2. Ale v mux1 v mpeg2 je prostě dětský kanál naprosto nehorázná blbost. Ale pokud by převedli mux1 do mpeg4. Tak pak už by to samozřejmě bylo o něčem zcela jiném. Ještě když tedy zde hovoříte o ARD a ZDF, tak neříkejte jen A, ale taky laskavě řekněte i B. Tedy kolik má každá z těch ARD a ZDF specializovaných klonů, že. To jste nějak zamlčel.

Tom
Tom (neregistrovaný) 82.145.210.---
29. 11. 2011 7:55 Nový

Fakt nechápu vaše názory

Fakt nechápu vaše názory. Snad žádnej divák ve světě není proti aby byla širší tv nabídka zvlášt v éře digitálu a tady v Česku je to jinak. Já osobně závidím BBC která má 10 kanálu, RAI dokonce 13. Ano je to o penězích,ale to je už snad věc ČT a jejího vedení jak se s tím popere a ne vaše. Náhodou dětský kanál v dvb-t tu chybí. Ještě bych bral kdyby ČT měla šestý kanál s dokumenty a bylo by to super. Z Dvojky bych udělal druhou Jedničku, tzn.kanál pro většinového diváka. Podivejte se na ARD a ZDF je mezi nimi rozdíl? Nebo ORF1 a ORF2, nebo RAI1, RAI2 a RAI3. To není nic špatného když má tv 2 nebo 3 mainstreamové kanály. Nejen že stoupne sledovanost té dané tv,ale divák má větší výběr a je tu větší šance že zůstane na ČT. Ani by mi nevadila kdyby byla obnovena reklama pokud by to šlo na úkor kvality programu a lepší nabídky.

Janus
Janus (neregistrovaný) 80.251.250.---
28. 11. 2011 22:37 Nový

Vy nevidíte dále než je těch 100 dni. Pane Š., E

Vy nevidíte dále než je těch 100 dni. Pane Š., E.

To chcete, aby to dospělo do toho jednoho krásného dne, kdy ukončí své vysílaní CT2 protože byla sloučena z CT1 z jednoho cynického důvodu. Protože, ji už sleduji ti co si ani nepamatuji, co dávaly včera. CT má teď jednu s posledních šanci si vychovávat své nové diváky, bez kterých to za par let můžou rovnou zabalit. To ať vysílat monoskop, který bude přerušován prohlášením:
„Zde kdy si vysílali okruhy CT1 a CT2 z důvodu blahobytu nevysílají.“

Proto CT musí mít svůj dětsky okruh a ne trapné dětské pásmo.

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 46.167.205.---
28. 11. 2011 15:31 Nový

Doma si tu zábavu pro děti kdyžtak udělá téměř kdokoliv

Doma si tu zábavu pro děti kdyžtak udělá téměř kdokoliv ... a to v podobě DVD či VHS. Bez další ČT se dá myslím i v pohodě žít.

Emerson
Emerson (neregistrovaný) 93.99.138.---
28. 11. 2011 12:23 Nový

Je to sice velice pěkně napsané a snad tomu nelze nic vytknout

Je to sice velice pěkně napsané a snad tomu nelze nic vytknout, ale přesto... Nějak napevno tam s dětským kanálem počítáte... ČT přece zcela jednoznačně nenašla na pátý dětský kanál dost peněz... Tím celá záležitost padá a není dál o čem hovořit... Ostatně i když by peníze našla, musela by vyhnat ČRo z Mux 1, což by bylo ovšem ČRo pouze ku prospěchu, protože by jako náhradu mohl chtít celoplošný Mux DAB+ v III.Bandu, ale musela by i snížit bitráte u svých dosavadních 4 stanic v Mux 1, pokud by tam chtěla mít ještě kanál číslo pět. A to už je cena hodně vysoká a troufnu si tvrdit, že i nepřiměřená. Dost diváků tvrdí, že by se mělo jít cestou kvality a nikoli kvantity. A tak si myslím, že je třeba se smířít s tím, že nic jako dětský veřejnoprávní kanál nikdy nebude. A zaplať pán bůh za to, že nikdy nebude. Něco jiného je několika hodinové dětské pásmo. To je samozřejmě věc reálná a proveditelná. A jeho realizace je téměř 100% jistá. Ale tím se dostáváme ke kanálu a času, kde by takové pásmo mělo být. Asi se shodneme, že by nemělo být na ČT4 Sport a že by nemělo být na kanále ČT24. Zbývají tedy kanály dva. ČT1 a ČT2. Jste si jist, že má být na kanále ČT 2 ? Nebylo by lépe, když by bylo na kanále ČT 1 ? Pokud bude na kanále ČT 2 nebylo by dobré aby stávající pořady z ČT 2 byly tím pádem přesunuty na ČT 1. Atd. Atd. Další, když se vybere kanál. Je otázka vybraného času. Opravdu si myslíte, že dětem se má vysílat kolem 18 hodiny ? Já bych to dovolil považovat za naprostou a nehoráznou kravinu. A pokud dětské vysílání s kreslenými filmy, tak zcela jednoznačně dopoledne. Čili ještě to shrnu. Za pvvé definitivní a zcela jasné smíření se s tím, že dětský samostatný veřejnoprávní kanál nikdy nebude. Za druhé, uvědomění si toho, že bude dětské pásmo. A nyní jde o to na kterém kanále a v jakém časovém úseku. Toto podle mého názoru bylo zvoleno špatně. Takže si počkáme na sledovanost. Očekávám, že to nebude z důvodů špatně zvoleného kanálu a špatně zvoleného času nijak zásadně přijato.
Uvidíme.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+