Více

Velcí ČTonti v časech omerty

Když dozorčí rada vybírá pro podnik jí svěřený nového šéfa, hledá toho nejschopnějšího, s nejsilnější vizí, toho nejvýraznějšího a nejslibnějšího. Pokud tím podnikem není veřejnoprávní médium v Česku.

Politici, kteří drží nad výběrem ředitelů českách veřejnoprávních médií dozor, se umí poučit ze svých chyb. Jenom kdysi v prehistorii se dopustili té mladické chyby, že dopustili, aby se ředitelem ČT stala silná osobnost. Byl jí Ivo Mathé a místo vděčnosti za takový pěkný pašalík posílal politiky i s jejich samozřejmými nároky do háje. Z hlediska volitelů a dozorčích spravedlivě a po právu byl po šesti letech takového hulvátství odeslán do háje sám. Od té doby Česká televize nikdy neměla ředitele, který by tak či tak nebyl dostatečně poučen co je to vděčnost v podmínkách české parlamentně demokratické omerty. Ten poslední, Jiří Janeček, se udržel dlouhé roky k její všeobecné spokojenosti. Nyní usedá na svou motorovou tříkolku a mizí za dalšími manažerskými úkoly, zahalen oblaky dýmu, vyprovázen dojatými zaměstnanci i spřátelenými producenty. Patrně se vbrzku objeví v jiné prestižní roli: myslím, že je například spousta erárních podniků, jejichž dobrovolní i nedobrovolní zákazníci ještě nepoznali dobrodiní firemního ombudsmana.

A tak se vybírá nový generální ředitel naší, tedy České televize. Zájemců není málo. Třicet lidí. Vypracovali zadané domácí úkoly a teď budou jeden po druhém chodit na kobereček.

Ředitelem veřejnoprávní televize se stane ten, který například umí nejpůsobivěji používat slova audit, hospodaření, výroba, objektivita. Musí být také význačným provazochodcem nad propastmi doublethinku: všechna tato slova musí pronášet tak, aby současně bylo poznat, že jim rozumí i že ví, jak se v praxi vyhýbat tomu, co znamenají.

Nový Velký Vont musí umět brilantně teoretizovat o významu pojmu veřejnoprávnost. Volitelé a jejich patroni si na to obzvlášť potrpí: nikdo nemá rád, když se mu připomíná, že pojem veřejnoprávnost vznikl na úsvitě naší demokracie proto, že tehdejší mediální odborníci ze zákona obratně vypíchli zbytečně jednoznačný obrat „médium veřejné služby.“ V logice věci je myslet následovně: veřejnosti slouží ti, kteří ji zásobují zákony a to stačí. Veřejnoprávní médium slouží těm, kteří slouží veřejnosti a to zas bude muset stačit veřejnosti.

Vybere se takový ředitel, který bude nejčastěji používat kruciální zkratku BBC. To je takový signál o tom, že kandidát ví, že volitelé vědí. Pozměnit ČT ku podobě BBC je totiž typická kvadratura kruhu.  Něco, co nejde a neudělá se, ačkoliv se bude říkat, že se to dělá. Možná se řekne dokonce i že se to udělalo a kdo tomu nebude chtít věřit, bude označen za beznadějného pravdoláskaře nebo něco podobného, kreativitě se meze nekladou.

A není na místě strachovat se: doba pokročila, jsme již tak daleko v profesionalizaci společnosti, že všechny předložené projekty splňují podmínky. Obsahují mnoho klíčových slov a žádné znepokojivé úlety jako například neschválené myšlenky. Ať bude ředitelem kdokoliv, není čeho se bát. Hvězdy nepřestanou v rámci služby veřejnosti tančit dokonce ani u Václava Moravce.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+