Více

Seriózní do aleluja

Žijeme ve společnosti, která si ráda říká pluralitní. Vidím v tom paradox. Může být pluralitní společnost, v níž jsou nositeli informací zaměnitelní panáci?
Četl jsem dost zajímavý text o tom, že „pokud nejste designér nebo rocková hvězda, s tetováním máte u pohovoru smůlu.“ Řeč byla o bankách. Klienti údajně svým bankéřům musí věřit, proto je nevhodné, aby se při jednání museli dívat na jejich tetování. To totiž údajně evokuje prostředí kriminality a okraje společnosti. Nevím, prostředí kriminality by na základě zkušeností světa s bankéři měly evokovat spíš bílé límečky těch na druhé straně bankovní přepážky, ale budiž.
Napadá mě spíš cosi o tom, jak vypadají profesionální mluvčí. V mediální prehistorii, tedy před deseti nebo patnácti lety, záleželo na profesní kvalitě. Dnes je důležité především to, aby profesionální mluvčí byl dostatečně bez chuti a bez zápachu. Má za úkol především nerušit. Dobře uvázaný uzel na kravatě a barevné sladění s grafickým designem zaměstnavatele svým významem převážily ostatní schopnosti.
Prsty v tom má patrně všeobecné spiknutí personalistů, tedy skupiny lidí, vyznačující se především úlisnou houbovitostí a tím, že si coby trochu lepší živnostníci za své poangličtělé jméno dávají „& partners.“ Těm se podařilo přesvědčit podobně bezbarvé mediální manažery o tom, že není Boha kromě serióznosti a oni jsou jejími proroky.
Tak se z médií dříve nebo později musely ztratit všechny nebo téměř všechny osobnosti, které čímkoliv vybočovaly z kánonu serióznosti. Nejlepší z reportérů museli vyklidit obrazovku a odstěhovat se někam, kde na ně není vidět. Nahradili je lidé, kteří nápadně připomínají figuríny z výkladů. Oblečení na nich vypadá dobře a lze je libovolně zaměňovat mezi sebou.
Otázka je, nakolik tihle uniformní panáčkové a panenky přispívají k pluralitě společnosti. Bezbarvá stvoření humanoidního typu nás informují o tom, čím se právě baví další skupiny bezbarvých stvoření humanoidního typu. Z tohoto úhlu pohledu se snad dá pochopit, proč se tak rychle množí (dělí se, klonují nebo zaškrcují?) a zaplavují veřejný prostor. Kdyby mezi sebe pustili jediného odlišujícího se člověka, byť jen tím tetováním, bylo by najednou příliš dobře vidět, že to, čemu je zvykem říkat serióznost, je ve skutečnosti jenom uniformita a konformnost. A nedostatek jakékoliv osobitosti. Jen teď nevím, jestli se týká jen médií a přidružených dvorků, nebo společnosti jako celku.
(Ještě že mám ta dvě tetování, že ano)

CCblue
CCblue (neregistrovaný) 212.79.106.---
21. 8. 2011 8:36 Nový

Tohle už je na

Tohle už je na diagnózu.

Gravidní vlk
Gravidní vlk (neregistrovaný) 82.145.209.---
23. 8. 2011 20:13 Nový

Heh, nějak jsem nepochopil vo co v tomhle článku

Heh, nějak jsem nepochopil vo co v tomhle článku go...

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+