Více

Mít sex

Jestli je něco vážně deviantní, pak sklon opisovat různé všeobecně příjemné aktivity spojeními, proti kterým je „pinkulinkovat se“ vrcholně vkusné.

Už pár desítek let žijeme v době, která opisuje lidskou sexualitu rozsáhleji než významnou filmovou zatmívačkou a obrázkem boty, která šlape po věnečku lučního kvítí. Na druhou stranu bych skoro řekl, že by nebylo od věci se k těm krásným časům vrátit. Zpravodajské podání sexuality totiž poslední dobou dosahuje výšin, o kterých se panu Orwellovi při konstrukci newspeaku ani nesnilo.

Za zpravodajsky neutrální se považuje spojení „mít sex.“ Bohužel se už málokdy dozvídáme, kde dotyčný ten sex vlastně má. Nosí ho v kapse, uložil si ho do skříňky na Hlavním nádraží? „Mít sex“ není žádný neutrální pojem, ale popis sanitárního úkonu, podobného klystýru nebo operaci zarostlého nehtu. Přitom my, kteří jsme vyrostli na četbě rubriky Láska, sex a něžnosti v Bravu a ohmataného výtisku Justiny dobře víme, že atletické aspekty lásky lze opsat mnoha jinými, přesnějšími výrazy, z nichž některé ani nejsou vulgární.

Zajímavá je dvojkolejnost pojmenovávání sexuálních aktivit. Jakmile se totiž do zpravodajství dostane sex, který souvisí s čímkoliv, co vybočuje z kánonu toho, co se považuje za korektní, stavidla se trhají. Takže například Dominique Strauss – Kahn (aka „Nadržený šimpanz“) nemá právo na to mít pěkně neutrálně sex jako slušný člověk, ale „zmocňuje se s obscenitou vojáka.“ Jak víme od dob pana Clintona, znamená spojení „mít sex“ například amatérské gynekologické pokusy s doutníkem (nikoliv kubánským, to by bylo proti embargu.) Nejsem si jistý, jestli účelem spojení „mít sex“ je zrovna probouzení představivosti.

„Mít sex“ je spojení, které se vylíhlo kdesi v tajuplných centrech, jejichž hlavním úkolem je mrzačení jazyka za účelem jeho očištění od všeho, co by mohlo vést k nemravným představám. „Mít sex“ už se ukázalo mít tolik různých obsahů, že by snad bylo lepší prostě napsat „XY se vyspal/a s AB.“ Protože „vyspat se s někým“ je docela jasná formulace, na které není nic pohoršujícího. Zatímco „XY měl/a sex s AB“ může znamenat cokoliv od líbání na Střeleckém ostrově po bičování se chcíplým štěňátkem. A máme to: čím víc se snažíme o neutrálitu vyjádření, tím rozbředlejšími se stáváme.

Gabriela Fůrová
Gabriela Fůrová (neregistrovaný) 82.145.208.---
7. 8. 2011 16:09 Nový

O některých záležitostech by se nemělo v žádném případě písati ani

O některých záležitostech by se nemělo v žádném případě písati ani mluviti.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+