Více

IDnes.cz: Aby jsme o tom nemuseli něco mínit

S Idnes.cz se to má stejně jako s kafem, cigáry nebo toluenem. Víte, že vám to nedělá dobře a stejně do toho pořád musíte lézt.

Možná by se princip, který na Idnes.cz přitahuje čtenáře dal přirovnat také k masochismu, s nímž chachaři navštěvují zápasy Baníku Ostrava. Já tedy Idnes.cz každé ráno otvírám s chmurnou jistotu, že tam zas najdu něco, co mi hne pajšlem. Nutno říct, že mě Idnes.cz vlastně nikdy nezklame, za čež mu budiž díky. Je to svým způsobem jistota.

Třeba dnes se mi na „nejdůvěryhodnějším zpravodajském portálu“ nebo jak si to Idnes.cz přesně říká, vysloveně zalíbil článek „Nové tarify od Vodafonu: když je dcera provolá, táta už si neškrtne“ od Terezy Meravé. Jeho obsahem je téměř doslovně opsaná tisková zpráva mobilního operátora. Článek neopomene zdůraznit, že tak výhodnou nabídku konkurence nemá, přiložená je tabulka, výpočet pro čtyřčlennou rodinu. Jinak se tomu říká neoznačená inzerce neboli „junk PR.“ Otázka je, jestli se jedná o úmysl, nebo prostě o nešikovnost. Pokud si dobře vzpomínám, za podobné PR články se bokem platí docela milé částky. Navíc vám operátor občas půjčí iPhone nebo jinou maličkost.

Moc se mi líbí titulek „Je to pseudonáboženská válka, míní Schwarzenberg o situaci na Šumavě.“ Zkusil jsem zalistovat v Jedličkovi s Havránkem a dalších knihách o mateřském jazyce, ale nikde se mi nepodařilo nalézt vazbu „mínit o něčem něco.“ Dokonce ani v textu jsem nenašel vůbec nic o tom, že by ministr zahraničních věcí cokoliv „mínil.“

Potom už nejdůvěryhodnější portál v Česku, Evropě, na světě a v přilehlém vesmíru nepřestává vděčného čtenáře zásobovat zásadními zprávami. Například: OBRAZEM: Když to celebrity přeženou s hubnutím, DiCaprio a Depp mají nejvyšší platy, Hanksovi pomáhá Woody z Toy Story, Fotky Salačové zneužila eskortní služba, nabízí ji jako prostitutku a další.

V této souvislosti bych rád zmínil dvojici Vedran Kovačevič – Rastislav Zárodňanský, jejichž zásadní materiály o rodinných oslavách u Michala Davida, viditelné části hrudi Ivety Bartošové a kotli Lejly Abbasové se mírou investigativnosti, zpravodajské a stylistické vyzrálosti a argumentační jistoty blíží produkci dua Kmenta – a ten druhý. Zejména bych vyzvedl novátorství, s nímž pánové VK a RZ uvádějí do života pozapomenuté sloveso „aby jsme.“ Musí to dát práci, vždyť i textový editor má tendenci opravovat ji na zastaralé a nedynamické „abychom.“

Je to prostě hezké. Každé ráno otevírám Idnes.cz s jistotou, že budu mít čím bavit přátele a na čem si procvičovat ostrovtip. Jen mi ale povězte, jestli právě tohle je smyslem portálu, který o sobě říká, že je zpravodajský.

PS: „přilehlý vesmír“ jsem použil na základě titulku, podle kterého byl pan Feustel „dvakrát ve vesmíru, aby přišel k nám do redakce.“ Vyjádření Krtečka se mi do uzávěrky nepodařilo získat. Ale zkuste se podívat na Idnes.cz, možná měli větší kliku.

Gabriela Fůrová
Gabriela Fůrová (neregistrovaný) 82.145.208.---
7. 8. 2011 16:14 Nový

Těší mě, že člověk dokáže i pochválit

Těší mě, že člověk dokáže i pochválit. :-)

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+