Více

Fejk a Okamura: Několik vět o dutém zvuku mluvících hlav

Přibližně před deseti lety byl mezi novináři ohromně populární psycholog Karel Humhal. Když jste psali článek a potřebovali vyjádření „odborníka,“ stačilo mu zavolat. Vždycky zvedl telefon a byl ochotný projevit se k čemukoliv, takže jste vždycky stihli uzávěrku. Odborně se tomu říká „mluvící hlava,“ talking head – jakž takž známá osobnost s jistým kreditem, která je s to vyztužit svým proslovem text o čemkoliv počínaje macarátem jeskynním a konče horečkou omladnic. V podstatě je mluvící hlava synonymem pro užitečného idiota. Problém nastává v okamžiku, kdy si talking head z organizovaného žvanění udělá živnost a začne se, řečeno pěkně moderně, profilovat.

O naprosté nedůvěryhodnosti mluvících hlav podal asi před patnácti lety důkladné svědectví týdeník Reflex. Jeho redaktor neudělal nic jiného,než že v článku Zlatí hoši z televize porovnal „erudované“ předpovědi mladých, nadějných ekonomických analytiků se skutečným vývojem. Výsledky byly tristní. Hodnota výpovědí ekonomických mluvících hlav ve vztahu k realitě byla blízká věrohodnosti věštění z kozích bobků a kávové sedliny. Už zmíněný Karel Humhal byl v tomto smyslu neškodný – sám autor koneckonců využíval jeho ochotu například v tak „zásadních“ tématech, jako byla afluenza, chorobné nakupování. V okamžiku, kdy se mluvící hlava stane institucí, kterou druzí kdoví proč považují za důvěryhodnou, za arbitra, stojíme před problémem.

Mluvím tu o lidech, jejichž self promotion jaksi přesahuje jejich opravdovost. Hezkým příkladem může být Petr Fejk, bývalý ředitel pražské ZOO. Míra jeho „úspěšnosti“ je daná především tím, že se mu podařilo celou jemu svěřenou firmu redukovat na pobočku své vlastní výtečné jedinečnosti. Sekundovala mu v tom média, která při tradiční lenosti svých zaměstnanců (autor není výjimkou) přivítají cokoliv, co vypadá trochu k světu a přitom to stačí v zásadě jen překopírovat. Když Fejk tristně neuspěl jako manažer Českého domu v USA, podařilo se mu vytvořit dojem, že byl podveden – a jeho beztak diskutabilní důvěryhodnosti to nijak neuškodilo. Přitom si přece už v rámci výběrového řízení měl zjistit, do čeho jde – a pokud to neudělal, je to jen třešínka na dortu jednoho manažerského selhání. Teď se stal ombudsmanem Českých drah – a veřejnost v něm za vydatného přispění klimakterických redaktorek spotřebních médií vidí jakéhosi spasitele, opravdového člověka, který jim rozumí, který se jich zastává, do kterého lze složit všechny naděje, které má jistá skupina lidí sklon vkládat ve viditelné lidské symboly. Realita je daleko méně transcendentální: Petr Fejk je prostě a jednoduše jednou z typických ukázek komunikační a komunikativní osobnosti, která se daleko víc jeví, než skutečně je.

Horší je to s mužem jménem Tomio Okamura. Svým způsobem se může jednat o charismatickou osobnost. Při jeho vizáži to ostatně není žádný problém, přinejmenším v lokálním a národnostně homogenním prostředí České republiky. Stejně tak lze pochopit i to, že je snadné podlehnout jeho zdánlivě autoritativnímu a kompetentnímu vyjadřování. Je působivé – a média toho využívají. Tomio Okamura se tak kromě cestovního ruchu, který je jeho vlastním oborem, vyjadřuje takřka ke všemu. A stává se skutečně vlivnou osobností, včetně důsledků. Pokud tedy pan Okamura vyjeví názor, že střílet zloděje je v pořádku, tento protofašistický názor z dob pěstního práva se stává čímsi mainstreamovým, místo aby patřil tam, kam náleží: totiž do extremistického slovníku zaflusaných hospod. Média pomáhají vytvořit Okamuru – křiklouna, v němž se scházejí a kterým rezonují potlačené pudy potenciální lůzy. Jestliže lze Fejka s trochou nadsázky přirovnat k ekvivalentu „moudrého veřejného klauna,“ pak Okamura je Miroslav Sládek tohoto desetiletí. Přitom stačí málo, a image kompetentního mluvčího se rozpadá. Vzpomínám si na jednu debatu, ve které se Tomio Okamura snažil usvědčit správce českých hradů téměř ze zločinné nekompetentnosti, podvazující rozvoj cestovního ruchu: pod tlakem strohých argumentů se jeho image rozpadla a odhalila základní neznalosti problematiky. Na to se ale rád zapomíná.

Bohužel, myslím si, protože beztak ubohý rozměr veřejné diskuze v této zemi se čím dál tím víc zplošťuje a degeneruje, a to v nepřímé úměrnosti k možnostem, které nám nabízejí nová média.

Jose
Jose (neregistrovaný) 88.103.129.---
15. 3. 2011 18:21 Nový

Velice pěkná úvaha

Velice pěkná úvaha, která mi hned v počátku připomněla jednu báječnou slavnou kapelu, takže jsem neváhal a běžel si ji hned pustit....

http://www.youtube.com/watch?v=l5zFsy9VIdM

Nic méně ovšem nesouhlasím s tím koncem. Pokud vše, to zajímavé před tím, měla být předmluva a ta poslední věta, zcela mimo, pod tím, měl být slavnostní závěr.
A ta konečná tečka, za tím vším, kam to mělo směřovat. Tak si dovolím říci, že ten závěr je nejspíše chybný. Tedy domnívám se, že vysvětlení je daleko jednodušší. Tedy, že jde o něco, čemu se říká, průměrná inteligence davu nebo tak nějak podobně. Takže v podstatě, čím více lidí má přístup na internet, tím se tam dostává více blbců, čím je server navštěvovanější a profláklejší, tím je tam více blbců. Čím je stanice sledovanější, tím ji sleduje více blbců a ozývají se, zda se jim to líbí nebo nelíbí. Takže čím je něco, cokoli, třeba kapela, sledovanější, kupovanější, žádanější, tím více se to tupí, ztrácí to své původní myšlenky a záměry atd. Nejde tedy o úměrnost nepřímou, jak naznačujete v poslední větě. Ale jde o zcela přirozenou, úměrnost přímou. Toť vše.

autor
autor (neregistrovaný) 89.24.5.---
16. 3. 2011 11:42 Nový

možná máte pravdu

možná máte pravdu. kajícně se přiznávám, že závěry článků mi nikdy nešly :-)

Andrew
Andrew (neregistrovaný) 85.162.73.---
16. 3. 2011 19:52 Nový

Je mi lito, ale strilet zlodeje v poradku je

Je mi lito, ale strilet zlodeje v poradku je. Kdybychom zlodeje strilet mohli, mozna bychom se nemuseli bat vyjit v noci na ulici tak, jako babicka pana Okamury v Nuslich....coz mimo jine take v jednom poradu zminuje. Vite Ondreji....Vy nejspis budete vzdycky jen pisalek, ale Tomio Okamura je uz ted nekdo, o kom Vy muzete rikat, ze je mluvici hlava. Sam o sobe prohlasujete, ze jste vtipny, ale tenhle clanek, blog, mi spis dokazuje, ze vice budete zapskly nez cokoli jineho. Nechapu lidi jako Vy, kteri kopou do tech schopnejsich. A je to trochu klise.....ale skutecne si myslim, ze to je predevsim vlastnost ceska.....a pak hlavne novinarska. Tak fajn: otevreli jsme verejnou diskusi a ted mi dokazte, ze se mylim v tom, ze vetsina Vasich veceru probiha v zakourene putice s pivkem oproti vecerum pana Okamury, ktery premysli o tom, jak by posunul sve schopnosti a hranice. Vazne mi vadi takoveto beztrestne kopani do lidi, kterych si ja osobne vazim, to uz jste asi pochopil.

lol
lol (neregistrovaný) 88.101.170.---
17. 3. 2011 2:09 Nový

autor (jak sam priznava)

autor (jak sam priznava) je liny a tudiz si vubec nezjistil co pan okamura o strileni na zlodeje napsal. no a tak tu mele sve blaboly a snazi se vypadat jako nekdo lepsi kdyz tu po nas meta pojmy jako protofasisticky, extremisticky, mainstreamovy ...
mily autore, jste hlupak ktery papouskuje dezinterpretaci jineho radobypisalka o tom co pan okamura rekl/napsal anizyste se obtezoval zjistit fakta.

lol
lol (neregistrovaný) 88.101.170.---
17. 3. 2011 2:11 Nový

otazka

otazka: nejste onim uzitecnym idiotem z vaseho clanku vy?

Ondřej Fér
Ondřej Fér (neregistrovaný) 89.24.7.---
17. 3. 2011 9:47 Nový

nejvíc se mi líbí představa toho

nejvíc se mi líbí představa toho, jak záludní pisálkové sedí v temných zakouřených putykách a schraňují jedovaté sliny, zatímco skvělý tomio přemýšlí, jak být ještě tomiovatější :-)

Petr Pavel
Petr Pavel (neregistrovaný) 88.146.173.---
17. 3. 2011 10:06 Nový

...Přitom novináři obchází rauty a podle míry a kvality zasycení

...Přitom novináři obchází rauty a podle míry a kvality zasycení datlují své články. A nebo jen přepisují výplody PR agentur. Ale k tématu. Pokud by oni novináři nedávali tzv. autoritám prostor k vyjádření, tak by dotyční nezískali pocit o své nenahraditelnosti. Myslím i politiky. Potom se nedivme, že mnozí žijí ve vlastní realitě zásadně odlišné od té "reálné".

xbore
xbore (neregistrovaný) 78.80.16.---
17. 3. 2011 10:11 Nový

Naopak já s názorem Ondřeje Féra naprosto souhlasím

Naopak já s názorem Ondřeje Féra naprosto souhlasím. Pan Okamura mi leze na nervy. Je jako brouk Pytlík. Všechno ví, všechno zná, všude byl...A kde nebyl, půjde zítra a všem nám to vysvětlí :-)

Al
Al (neregistrovaný) 78.80.164.---
17. 3. 2011 11:16 Nový

Výborně a vtipně napsané

Výborně a vtipně napsané. Pan Okamura=Brouk Pytlík.

vita
vita (neregistrovaný) 80.251.248.---
17. 3. 2011 12:04 Nový

Pan Okamura je jistě chytrý a vzdělaný člověk

Pan Okamura je jistě chytrý a vzdělaný člověk, kterého svým způsobem uznávám, ale s přirovnáním v článku musím souhlasit. Po přečtení jsem si vzpoměl na vystoupení v televizní snídani, kde lidi utvrzoval v tom, že zemětřesení v Japonsku je v pohodě, všichni jsou na takové situace zvyklí a obětí bude jen pár desítek. Přitom už z tehdy dostupných záběrů bylo normálnímu člověku jasné, že to v pohodě nebude, na takovou situaci není zvyklý nikdo a oběti půjdou minimálně do stovek. Bohužel.

Jose
Jose (neregistrovaný) 93.99.138.---
17. 3. 2011 13:20 Nový

Mimo českého Brouka Pytlíka

Mimo českého Brouka Pytlíka, Ondřeje Sekory existuje i ruský ekvivalent Nikolaje Nosova, Všeználek... O nikom dalším nevím, že by něco podobného vyrobil. V každém případě bych pak ovšem věděl o slušném množství žijících postaviček, které lze nazvat buď Pytlíkem nebo Všeználkem. V podstatě je to jedno. Např. takový Klaus třeba... Je to Pytlík nebo Všeználek ? Je to jedno...

kryton
kryton (neregistrovaný) 90.177.52.---
17. 3. 2011 13:29 Nový

TO ANDREW

TO ANDREW: Je třeba rozlišovat mezi zlodějem a násilníkem. Pokud mi děti budou krást na zahradě jablka, mám je zastřelit? Když nachytám kapsáře jak mi ukrad peněženku, mám ho zastřelit? Když nachytám někoho, jak mi krade auto, mám ho zastřelit? Asi ne, že? Někoho zabít je akceptovatelné jen v sebeobraně, kdy člověka někdo fyzicky napdane, případně se na to očividně chystá (míří na mě třeba zbraní). Všechno ostatní je vzor "soudce Lynch" nebo jak píše autor "protofašismus".

Jose
Jose (neregistrovaný) 93.99.138.---
17. 3. 2011 13:50 Nový

Ještě bych doplnil, že existují i jiné oblíbené postavičky

Ještě bych doplnil, že existují i jiné oblíbené postavičky. Třeba takový Haškův Švejk. Připomíná ho svým chováním více Rath nebo Kalousek ?

Štěpán
Štěpán (neregistrovaný) 213.192.3.---
17. 3. 2011 15:54 Nový

Jose

Jose: Ty 2 raději ani nevzpomínej ... :-D Obzvláště zírám jak se nám pěkně vybarvil ten hajzlík Kalousek ... býval u Křest'anů - o to hůře.

Petr Pavel
Petr Pavel (neregistrovaný) 88.146.173.---
17. 3. 2011 16:44 Nový

Švejk je klasickým příkladem našince

Švejk je klasickým příkladem našince. Řečí plná ústa, ale...

dawe
dawe (neregistrovaný) 78.136.188.---
17. 3. 2011 22:17 Nový

Mě je pan Okamura sympatický

Mě je pan Okamura sympatický. A i když se někdy sekne, tak mě se ten jeho sebevědomý projev líbí, je to v zahraničí naprosto standardní věc. I když třeba nic nevím, tak se to snažím prodat. To jen my Češi jsme takoví Švejkové, že nic nevíme a ještě to na nás každej pozná, protože máme charakterně naprosto nepřesvědčivý až ňoumovský projev.

pepa novák
pepa novák (neregistrovaný) 90.178.189.---
18. 3. 2011 15:09 Nový

jo, souhlas s autorem

jo, souhlas s autorem. Uvedení pánové se sebeprezentují a novináři s nimi vytvářejí virtuální svět. To vytváření virtuální reality s neznalostí či překrucováním faktů a propagandistická masáž, to nazýval Miloš Zeman "novinářsku žumpou". Já stále více dospívám k přesvědčení, že tou novinářskou žumpou je celá všeobecná nejen česká novinářská obec, možná na nějaké vyjimky, které ale neznám. Tedy kromě odborných novinářů, na odborných serverech či časopisech.

Andrew
Andrew (neregistrovaný) 81.200.54.---
19. 3. 2011 9:58 Nový

TO KRYTON

TO KRYTON: Děti, které kradou jablka jsou poměrně extrémní příklad. Ale na všechny ty zbylé příklady Ti odpovídám ANO. Někomu vzít něco, co je jeho, a ještě třeba i dost násilným způsobem, přijde zase neakceptovatelné mně. Proto si myslím, že takového člověka by mělo být možné zastavit zbraní. Neříkám zastřelit, ale vystřelit po něm a zranit ho. Třeba by se prostě lidi jen víc báli něco takového udělat, protože by věděli že se jim může stát i něco takového. Možná je to jenom naivní myšlenka, zas tak moc o tom nevím, ale tak nějak mi přijde, že já osobně bych radši žil s přesvědčením, že můžu sebe i své blízké, svůj a jejich majetek bránit a né se pak bát, že za to, že jsem ho chránil, když mi před očima někdo bílil byt, ještě můžu jít sedět. Ale v našem národě by se možná nic ani těmi zbraněmi nezměnilo. Chtělo by to spíš jinou mentalitu, která by člověku od začátku jasně velela, že krást se nemá. Koneckonců člověk, kvůli kterému tato diskuse vznikla pochází z části z národa, kde krást není normální a kde zkorumpovaný politik, kterému se korupce prokáže, raději spáchá rituální sebevraždu, aby očistil své jméno.

hifik
hifik (neregistrovaný) 77.48.12.---
20. 3. 2011 23:14 Nový

Je to pravda, ať už táhne okamura a všíchni s ním domů

Je to pravda, ať už táhne okamura a všíchni s ním domů. Nebudou nás pořád ovšem poučovat. My ho tu nepotřebujem

Grifin
Grifin (neregistrovaný) 212.47.11.---
21. 3. 2011 8:27 Nový

To vita:

To vita:
Nemyslím si že by se Okamura mýlil to co uváděl o japoncích a jejich morální přípravě na zemětřesení, je 100% pravda. Nikdo se ho totiž neptal na tsunami ani na vyrovnávání se z takto velkým rozsahem tragedie. Odpovídal jen na tupé otázky tupounů ve snídani s Novou.

Někdy mě fakt udivuje kolik lidí kteří nikdy nic neudělali a nejsou ničím ku prospěchu než jen ke svému vlastnímu, dokáží smysluplně a zainteresovaně mluvit a hlásat svoji myšlenku za veřejnou pravdu. Kolik novinářů dokáže zkreslovat informace ke svému prospěchu (zviditelnění). Nejhorší jsou novináři blogeři, ty totiž na blog můžou dát i věci které neprošli z jakéhokoliv důvodu redakční mašinérií ke zveřejnění do oficiálního vydání. (laicky řečeno co neprošlo už tak hrubým sítem parafování nějaké authority)

Andrew
Andrew (neregistrovaný) 85.161.210.---
24. 3. 2011 19:30 Nový

Naprosty souhlas

Naprosty souhlas s Grifinem.

Andrew
Andrew (neregistrovaný) 85.161.210.---
24. 3. 2011 20:18 Nový

A Ondřeji Fére, ani toho druhého člověka, o kterém mluvíte

A Ondřeji Fére, ani toho druhého člověka, o kterém mluvíte, čili pana Fejka, nelze vnímat jen a pouze tak negativně, jak píšete. Je TAK STRAŠNĚ JEDNODUCHÉ do někoho beztrestně kopat a ještě veřejně...... Pan Fejk byl dle mé OSOBNÍ zkušenosti daleko menší "mediální m..ka", než současný Bobek. Oba samozřejmě na sebe berou určitou roli v čele takové instituce, ale Bobek je, podporován svými podřízenými z Českého rozhlasu, typický milovník objektivů. A tak nějak tuším, že Fejk to myslel vážněji. No vidíte, neshodneme se na ničem. A to je Fér ;o)

Ondřej Fér
Ondřej Fér (neregistrovaný) 89.24.7.---
26. 3. 2011 8:11 Nový

andrew

andrew, a proč bych se s vámi proboha měl na něčem chtít shodnout?

Tomáš
Tomáš (neregistrovaný) 90.181.99.---
16. 4. 2011 3:56 Nový

Ač autor píše, že je gramotný a svými názory mi možná poměrně blízký

Ač autor píše, že je gramotný a svými názory mi možná poměrně blízký, poslední čtyři řádky článku nemají moc společného s češtinou,nebo­nějakým logickým slovosledem. Co si to takhle po sobě přečíst...to by jeden blil.Zvyšujícím se počtem publikujících jde kvalita rapidně dolů,bohužel..Zlatí Neffové, Čermákové!

Tomáš
Tomáš (neregistrovaný) 90.181.99.---
16. 4. 2011 3:58 Nový

Ač autor píše, že je gramotný a svými názory mi možná poměrně blízký

Ač autor píše, že je gramotný a svými názory mi možná poměrně blízký, poslední čtyři řádky článku nemají moc společného s češtinou. Co si to takhle po sobě přečíst...to by jeden blil.Zvyšujícím se počtem publikujících jde kvalita rapidně dolů,bohužel..Zlatí Neffové, Čermákové!

Ondřej Fér
Ondřej Fér (neregistrovaný) 109.183.37.---
17. 4. 2011 6:56 Nový

tomáši, chce se vám blít?

tomáši, chce se vám blít? blijte, uleví se vám:-)

Jarda
Jarda (neregistrovaný) 202.215.53.---
18. 10. 2011 4:58 Nový

Tak na to ze pana Okamuru zrejme osobne neznate jste ho vystihl

Tak na to ze pana Okamuru zrejme osobne neznate jste ho vystihl genialne. Ja ho znam a bohuzel je to priklad toho ze pokud si neco vezmete do hlavy a obetujete tomu vsechno, tak toho temer vzdycky dosahnete. Staci absence moralky (o ktere ale musite vsem kazat), sociopaticka osobnost, vira ve vlastni lzi a vetsina lidi Vas bude povazovat temer za spasitele. Jen par udaju: Miki Travel neni jeho spolecnost,je tam "jen" reditelem pro CR, k turistickemu ruchu se dostal nahodou ne vlastnim pricinenim (chytl se toho jen proto ze to vynaselo - coz mu nevycitam), VS nedodelal, ze sveho zivota vypravi jen to co se zrovna hodi (kdyz zacinal, nikdy nepriznal ze prodaval v kine popkorn, atd. atd.) A mimo jine byl (a asi stale je) obdivovatelem Sladka. Jeho cilem je urcite politika, nejlepe predseda vlady nebo prezident. Pokud se to splni, mame se na co tesit. Rad bych se mylil.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+