Více

Blokádisté, ultraněcoisti a další havěť

Všeobecná posedlost korektním jazykem došla tak daleko, že jsme se skoro odnaučili nazývat věci pravými jmény. Novinové novotvary vypadají, jako by je z písmenek skládal orangutan (čímž se omlouvám orangutánům).
Často je ke slyšení proslov, obsahující podstatné jméno blokádista. To když se mluví o aktuálním ne/kácení stromů na Šumavě. Ani při důsledném pátrání se mi nepodařilo najít žádný blokádismus. Vzhledem k okolnostem se tedy musím ptát, zda například já sám, když se na zahradě připoutám kusem špagátu k jabloni, budu blokádista. Nebo se musím přikurtovat řetězem? Jaký průměr mají mít jeho články? Je příslušnost k blokádistům daná zeměpisnou polohou, vztahuje se nějak k dendrologické příslušnosti stromu? Anebo je blokádista člověk, který se za účelem dalšího rozšíření kůrovce připoutává ke stromům a brání tak výkonu práv státní správy, který potvrdilo hned několik instancí?
Také čítám, že pan Breivik, který minulý týden v Norsku zahájil střelbu do svých spoluobčanů, je ultrakonzervativec. A to je, prosím, co? Jak se liší od obyčejného konzervativce, od megakonzervativce, superkonzervativce, konzervativce light, konzervativce s nulovým obsahem tuku? Ultrakonzervativec neznamená, stejně jako mnoho dalších novotvarů, nic. Je to prázdný zvuk, který má ve vztahu k řeči asi takový význam jako například slovo hsdbvkhdsh.
Bohužel jsem nesledoval kauzu pana Klause, který odmítl projít nějakým rámem v Austrálii. Ale jistě už se názorové spektrum těch, kteří celou tuhle aférku hodnotí, rozdělilo na rámisty a antirámisty, a to na ultra, liberální atd. Mimochodem: může mi někdo nějak česky (a na to dávám důraz) vysvětlit, co je na celém tom tak zásadního, že se o tom svorně mele už čtvrtý den?
Témata, která hýbají nebo mají hýbat veřejným prostorem, jsou den ode dne podivnější a směšnější. Nic na tom nemění ani to, že se obalují novými a novými slovy. Už kdysi jeden pán jménem Cicero řekl, že čím víc někdo používá slov, tím míň toho má ve skutečnosti k vyslovení. A to nečetl české noviny z roku 2011.

Jean.Valjean
Jean.Valjean (neregistrovaný) 94.113.98.---
30. 7. 2011 16:05 Nový

Stačí pokácet jeden strom s přikurtovaným aktivistou a je klid

Stačí pokácet jeden strom s přikurtovaným aktivistou a je klid. Ti ostatní si to pak rychle rozmyslí.

Slavek
Slavek (neregistrovaný) 194.213.198.---
1. 8. 2011 7:46 Nový

Souhlas, ty současné patvary jsou hrozné

Souhlas, ty současné patvary jsou hrozné. Blokádista je strašný termín, stejně tak by se dalo použít Modravista a nebo Stráskisté pro ty tvory, kteří si myslí že název Národní park má něco společného s okrasným parčíkem a hned by natírali stromy nazeleno, vytrhávali plevel na cestičkách a podobné nesmysly.

Holt ti co chtějí být zajímaví za každou cenu si k tomu hledají i nová slova a vůbec neřeší jestli dávají smysl a nebo ne.

Na druhou stranu, jazyk by neměl být příliš konzervativní, naopak je lepší když je otevřený novým impulsům, které ho obohatí. Bohužel, ty výše uvedené žádným obohacením nejsou.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+