Více

Ještě pár slov k Šeherezádě

Vím, že už to není příliš aktuální, ale blog si začínám psát až teď, a už dřív jsem se k tomuto tématu chtěl vyjádřit, tak snad nebude vadit, že jsem se k tomu dostal až nyní.

Turecká telenovela (nebo, jak ji označili na Nově „moderní romantická pohádka “) Tisíc a jedna noc se už pár měsíců vysílá na Nově. Začátku vysílání tohoto seriálu předcházela docela velká kampaň, která byla velmi specifická. Napamatuji si nikdy v minulosti, že by uvedení nějakého nového seriálu provázely takové emoce a tak se proti němu mnoho lidí stavělo, jako v případě Tisíce a jedné noci. Zaujaly mě především tři věci:

Facebook – Na facebooku se objevila skupina Bojkot seriálu Tisíc a jedna noc. Tohle bylo něco, co mě zaujalo asi nejvíc ze všeho. Vím,že se mnou asi většina lidí nebude souhlasit, ale já prostě tuto skupinu (nebo stránku) považuji za něco strašně hloupého a stupidního. V dnešní době kdy jen v češtině vysílá několik desítek kanálů různých žánrů a kdy už velká většina lidí má možnost výběru alespoň z 10 kanálů, tak jaký má smysl tvrzení, že někdo bojkotuje nějaký seriál? Přišlo mi to stejně nesmyslné a hloupé jako kdybych napsal,že bojkotuji Televizní Noviny nebo Superstar apod. Tisíc a jedna noc není ničím jiným než jedním z desítek a stovek programů , které se v televizi u nás vysílají a psát, že ho bojkotuji mě připadá nesmyslné, jako by se ode mě automaticky čekalo, že ho budu sledovat.

Další věcí, která v této souvislosti zaujala, je skutečnost, že tolik lidí mělo potřebu se k tomuto seriálu vyjádřit a vymezovat se vůči němu. Svědči to o jedné věci – jak, i přes klesající sledovanost, je u nás Nova obrovským fenoménem a i přes to, že v posledních letech spíše stagnuje a Prima ji začíná dohánět, tak i přes to hraje Nova v životech lidí stále velkou roli. Pro mě osobně je trochu nepochopitelné, proč tolik lidí řeší jeden seriál na jednom z mnoha programů. Evidentně však Nova pro velkou část lidí není jen jednou z mnoha televizí, ale tím hlavním kanálem, jehož změny v programu pro ně znamenají hodně.

No a konečně poslední věc, která mě zaujala a týká se opět oné skupiny na facebooku – bylo tam uvedeno ať se přidá co nejvíc lidí s tím, že pak se jim třeba podaří docílit zrušení vysílání tohoto pořadu. Připadá mě neuvěřitelně hloupé, jak si tohle může někdo myslet, nebo dokonce chtít aby nějaké skupiny na facebooku mohly ovlivnit tv program. To, jestli se nějaký pořad na komerční televizi bude vysílat, závisí jen a jen na sledovanosti (resp. na sledovanosti v té konkrétní cílové skupině). Pokud bude mít ten pořad dost diváků, ať se vysílá třeba každý den a klidně ve 20 hodin, pokud je mít nebude, tak ho televize logicky přeřadí do jiného času, nebo stáhne z vysílání.. ale o tomto rozhodují jen a jen diváci a výhradně tím jestli ten pořad sledují nebo ne a ne tím, jestli se přidají do nějaké skupiny na fb nebo tím, jak se o něm píše v médiích.

Komerční televize tady (díkybohu) nejsou od toho, aby vysílaly kvalitní pořady nebo nějaká hodnotná umělecká díla. Jsou tady od toho, aby vysílaly to,co chtějí lidé vidět. To, že jsou to např. stupidní seriály, hloupé estrády apod., to není vina těch televizí. Komerční televize prostě vysílají to, co lidé sledují a sledovat chtějí.

Jirka
Jirka (neregistrovaný) 89.102.161.---
12. 8. 2011 22:28 Nový

Tomáši v něcom máte pravdu.Ale jak řikáte komerční TV musí jít stylem

Tomáši v něcom máte pravdu.Ale jak řikáte komerční TV musí jít stylem co diváky nejvíc baví a Tisíc a jedna noc to byl nuceně podstrčenej seriál, a nova ho holt musela odvysílat protože jí ho podstrčil šéf CME(vlastník Novy)a Nova ale poslední dobou si vše kazí.Třeba hudba emoční hudba ve zpravodajství Novy kterou nedávno Nova zavedla je tak něco hnusného až se to nedá popsat, a jak udělala z toho zpravodajství ten největší bulvár tak to už je strašné.

Petr
Petr (neregistrovaný) 89.103.28.---
13. 8. 2011 9:17 Nový

100% souhlasím.Myslím si

100% souhlasím.Myslím si,že kdyby nevznikl tak velký odpor k tomu seriálu nebo telenovele tak by sledovanost byla ještě nižší a Nova by ji přesunula na dopoledne.

dawe
dawe (neregistrovaný) 78.136.179.---
14. 8. 2011 11:18 Nový

Je to tím, že Nova dělá z diváků idioty a snaží se je opít rohlíkem

Je to tím, že Nova dělá z diváků idioty a snaží se je opít rohlíkem. Servíruje jim jakoby úžasný revoluční seriál, který změní pohled na romantický žánr a který je tak skvělý, že další novinky pro sezónu nepotřebují, protože Tisíc a jedna noc je sama o sobě pořádný trhák. A diváci jim dali najevo, že moc dobře ví, že je Nova ve sra*kách a že jim lže. Kdyby seriál odklidili v klidu na odpoledne a uvedli ho jako jednu z novinek, všechno by bylo jinak.

Petr P
Petr P (neregistrovaný) 46.135.96.---
15. 8. 2011 7:20 Nový

Tisíc a jedna noc je klasickým příkladem mediální masáže

Tisíc a jedna noc je klasickým příkladem mediální masáže. Podle mě se jí věnuje příliš mnoho pozornosti.

Vincek
Vincek (neregistrovaný) 90.180.139.---
15. 8. 2011 9:45 Nový

Neuraž se

Neuraž se, ale mě přijde tvůj článek a vymezování se bojkotování Šeherezády stejně hloupý, jako ta skupina na Fb a jako ten seriál samotný.

alf
alf (neregistrovaný) 90.176.128.---
19. 8. 2011 10:15 Nový

Hodně lidí má v různých fórech a diskuzích potřebu komentovat to

Hodně lidí má v různých fórech a diskuzích potřebu komentovat to, či ono. To, že tě to překvapuje a zajuímá překvapuje mne.. a připadá mi to hloupé :o)

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+